Ordu Medikal Market Sitesi

Tam İhtiyaç duyduğunuz anda....

YATAK YARALARI SEBEP VE TEDAVİSİ

YATAK YARASI

 Hareket yeteneğinde sınırlanma ya da kaybolma nedeniyle devamlı yatma, vücudun belli yerlerinde fazla basınç ile birlikte, derinin beslenmesinin engellenmesine ve yatak yaralarına neden olur.

 Fazla kilo/ Aşırı zayıflık,

 Hareketi engelleyen durumlar (örneğin, devamlı uyku hali, felç),

 Vücudun su toplaması,

 Yetersiz beslenme,

 İleri yaş,

 İdrar ve/veya dışkı kaçırma,

 Damarsal hastalıklar,yatak yarasının gelişimini hızlandıran faktörlerdir.

Yatak yaraları en sık kalçanın yan kısımları, topuklar, kalça ekleminin olduğu bölgeler ve kuyruk sokumu (otururken) bölgelerinde görülür.

Yatak yaraları 4 evrede gerçekleşmektedir. Birinci evrede; deride parmakla basınca solmayan ve 30 dk.da geçmeyen kızarıklık; ikinci evrede; cilt ve cilt altı dokunun bir kısmı etkilenir, üçüncü evrede deri, deri altı yağ dokusu etkilenir ve son evrede deri altı yağ dokusundan başka kas dokusu, kemikler etkilenmiştir

Yatak yaralarında temel yaklaşım basıncın azaltılması, beslenme desteğinin sağlanması, enfeksiyonun önlenmesi ve yara bakımının yapılmasıdır. Yatak yarası açılmadı ise; cilt bakımı yapılır ve idrar/gaita kaçırma varsa buna yönelik bakım sağlanır.

Yatak Yarasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

  Cilt ve nemli deri, sıcaklık, ağrı, kırmızılık, hassasiyet, akıntı, açık yaralar yönünden sürekli gözlenmeli,

 Derinin aşırı nemli olması önlenmeli,

 Yatak çarşaflarının gergin olması sağlanmalı,

 Yatak yarası riski olan alanlar ovulmamalı,

 İdrar/dışkı kaçırması olan hastalar yakından gözlenmeli,

 Tırnakları kısa ve düz kesilmeli,

 Hastanın yatış pozisyonu en geç 2 saatte bir değiştirilmeli,

 Hasta kuvvet kaybı olan tarafa 20-30 dakikadan uzun süre yatırılmamalı,

 Sandalyede oturan hastalar ise en az saatte bir pozisyonlarını değiştirmeli,

 Diz altı, bel gibi vücut boşlukları küçük yastıklarla desteklenmeli; gerekirse tabanlarının düşmesini önlemek için ayak tahtası gibi destek malzemeleri kullanılmalı,

 Pozisyon verilirken sürtünmeden kaçınılmalı,

 Hastaya yatak içinde hareketler yaptırılmalı; ancak yapamayacağı hareketler için zorlanmamalı,

 Yatak yarası riski olan ve yatağa bağımlı hastalarda, basıncın dağılımını sağlayan havalı yataklar, su yatakları, parça köpükler ya da silikon yataklar kullanılmalı,

 Protein ve vitamin yönünden zengin bir diyet alması sağlanmalı,

 Sıvı kısıtlaması yoksa hastanın günde en az 2500 ml sıvı alması sağlanmalı,

 Hastanın naylon gibi sentetik giysiler kullanması önlenmelidir.

 Yatak Yarası Açılmışsa Neler Yapılmalıdır?

  Doktorunuzun ve hemşirenizin önerilerine uygun bakım ve tedavi uygulanır.

 Bölge üzerinden fazla basınç kaldırılır.

 Yara daima kuru ve temiz tutulur.

Bölgede enfeksiyon varsa doktorunuzun önerisi doğrultusunda pansumanlarla tedavisi sağlanır.

 Yara çevresine masaj yapılır.

 Yaranın olduğu bölgede en fazla yarım saat olmak üzere en fazla 2 saatte bir pozisyon değiştirilir.

 Özel bir diyeti yoksa bol protein ve vitaminli besinler verilir.

 Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü,

“Yaşlı Sağlığı Modülleri – Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi”

COMFEEL YARA ÖRTÜLERİ Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın, o şehirde ürünü nasıl ve nerden temin edeceğinizi öğrenmek ve ürünler hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz: 
Ürünlerin çoğunun sosyal güvenlik kurumlarıyla protokol anlaşmaları varmış. 

Yara Örtülerinin ortak özellikleri:
“Üstün” yarı geçirgen film tabaka
Absorbe özelliği geliştirilmiş ve üstün yarı geçirgen film yüzeyi sayesinde en ideal eksude kontrolünü sağlar. Eksüdenin yoğunluğuna uygun olarak buharlaşma ayarını düzenler. Ağır eksüdasyon oluştuğunda film tabaka üzerindeki gözenekler genişleyip açılarak, buharlaşmaya izin verir ve daha fazla eksüdeyi absorbe etme özelliği sağlar. hafif eksüdeli durumlarda sıkı gözenekli yapısıyla buharlaşmayı sınırlandırır. Yara örtüsüne, yaranın nemini düzenleme özelliği verir. Bu nem, yara üzerindeki ölü dokuların temizlenmesini kolaylaştırarak epitelyumizasyonu hızlandırır. 

Hasta için Avantajları: 
Eksüde kontrolünün geliştirilmesinin anlamı, pansuman değişim sıklığının azalmasıdır. Bu durum iyileşme dönemini pozitif olarak etkiler ve hastanın hareket özgürlüğünü arttırır. Yara örtüsü yumuşak ve esnektir. 
Hastalar, yara örtüsünün ağrıyı yok ettiğini algılarlar. Bununu sebebi, sinir uçlarının ve granülizasyon dokusunun jel ile kaplanarak korunmasıdır. 

Comfeel Plus Yara Örtüsü 
(Uluslararası sitesinden bilgi almak için buraya tıklayınÖzellikle bası ve bacak ülserlerinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca cilt yaralanmalarında, yüzeysel parsiyel yanıklarda da kullanılabilir. 

Yara örtüsüne alerji testi yapılmıştır. Cilde dost yapıdadır. Yara örtüsünün kalabildiği kadar uzun süre yara üzerinde kalması gereklidir. Yara örtüsü ile sızıntı riski en aza indirilmiştir.


Comfeel Plus Transparan Yara Örtüsü 
(Uluslararası sitesinden bilgi almak için buraya tıklayın)

 

hafif akıntılı kronik ve akut yüzeysel yaralarda; bası ülseri, bacak ülserleri, yüzeysel yanıklar, donör saha, travmatik yaralar ve post-op yaralar. Yara örtüsü, özellikle hassas bölgelerde cildi korur. İyileşmenin son aşamasında ve uygulama zorluğu olan bölgelerde kullanılır. 

Yara örtüsü, yara üzerinde, eksüdenin durumuna göre, en fazla 7 güne kadar kalabilir. Bu sayede pansuman değişimini azalttığı gibi, hasta konforunu da arttırır. 

Comfeel Plus Contour Yara Örtüsü

  

Vücut hareketlerine uyum sağlar. Özellikle uygulama zorluğu olan bölgeler içindir. Transparan hydrokolloid kenarları cilt yüzeyini korur. İnce transparan hydrokolloid kenarlar iyileşme sürecinde cilt yüzeyinin tahriş olmasını engeller. 
¼ derece akıntılı bası ülserlerinde, bacak ülserlerinde, yüzeysel yanıklar ve yüzeysel yaralarda kullanılır. Yara örtüsü sakrum, dirsek ve diz bölgeleri için idealdir. 

Yara örtüsü renk değiştirebilen yapıdadır; yara örtüsü yara akıntısını emdikçe, rengi süt beyazına dönüşür. Süt beyaz renk yara örtüsü kenarına 1 cm kadar yaklaştığında yara örtüsü değiştirilmelidir. Değiştirme, yara içinde artık olmadığı için çabuk ve kolay yapılır. 

Comfeel Plus Sakral Yara Örtüleri
(Uluslararası sitesinden bilgi almak için buraya tıklayın)

 

Bu ürün hakkında elimde broşür yok. Ama kuyruksokumu bölgesi için uygun olduğu belli.
YARA BAKIMI İÇİN YARDIMCI ÜRÜNLER

Comfeel Pasta
(Uluslararası sitesinden bilgi almak için buraya tıklayın)

 

Derin bası ülserlerinde ve pülonidal sinüslerin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Yara duvarlarının çökmesi için her zaman Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte kullanılmalıdır. Bu, derin yaraların nemli ortamda iyileşmesini sağlar. Ayrıca, Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte bası ve bacak ülserlerinde bulunan nekrotik dokunun yumuşatılmasında kullanılır. 
Pasta yara akıntısı ile birleştiğinde, yara kavitesini tümüyle kaplayacak bir jele dönüşür. 
Uygulama: Yaranın derinliğine göre %35 - %50 pasta ile doldurulup, üzerine Comfeel Plus yara örtüsü uygulanarak, yüksek seviyede esneklik sağlanır. Böylece hasta açısından en üst düzeyde rahatlama sağlanmış olur. 
Ayrıca, pastanın uygulanması, yara örtüsünün yapışma özelliğini olumsuz yönde etkilemez.


Comfeel Purilon Jel Nekrotik doku ve kabuklar yara iyileşmesini geciktirir. Yarada yeni doku oluşumu ve yara iyileşmesi için yara yatağındaki nekrotik doku ve kabukların çıkartılarak, temizlenmesi gereklidir. 
Purilon jel, emilim ve sulandırma özelliklerini taşıyan, doğal autolitik debritmanı ilerleten ve nemli yara iyileşmesini sağlayan bir hidrojeldir. 
Jel, gerektiği zaman nemlendirir ve yine gerektiği zaman akıntının ve debride edilen dokuların emilimini gerçekleştirir. 
Çözünmüş nekrozları, kabukları ve fazla akıntının emilimini sağlar. Oldukça iyi emilim özelliği sayesinde, sızıntı ve maserasyon riskinki azaltır. 
Özellikle kuru ve nemli nekrotik dokulu yaralarda kullanılmakla birlikte, ölü doku ve yeni dokuların bir arada bulunduğu karışık yaralarda da kullanılır. Ayrıca genel nemli yara iyileşmesinde destek malzeme olarak kullanılır. 
Kullanım kılavuzu: 1- Yarayı yıkayın, 2- ürün üzerinden etiketi çıkarın, 3- Ucu kırarak çıkarın, 4- Jeli yara üzerine uygulayın, 5- Üzerini ikinci bir yara örtüsü ile kapatın. Eksude miktarına göre ince veya daha kalın yara örtüsü önerilir. 
Jel’in değişim aralığı en fazla 3 gün olabilir. Jel’i çıkarmak için saline solüsyonu kullanılabilir. 


Comfeel PudraComfeel pudra, yoğun akıntılı bacak ülserleri ve bası ülserlerinde, Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte kullanılmak içindir. Birlikte kullanıldığında, bu tip yaralarda gerekli nemi sağlar. Yarayı dışarıdan gelecek enfeksiyon riskine karşı uzun süre koruma altına alır. 
Üstün nem emebilen pudra, yara eksüdesi ile birleşerek, koruyucu bir jel oluşturur ve Pudra’nın kullanılması ile yara örtüsünün daha uzun aralıklarla değiştirilmesini sağlar. Pudra kullanımı ile oluşan jel, yara örtüsünü değiştirirken kolayca çıkar. 
Pudra’nın üzerine örtülen yara örtüsü kaldırıldığında, yara içinde ve yarayı çevreleyen deride hiçbir Pudra artığı kalmaz. 
Hangi nedenle olursa olsun, kenardan dışarı sızıntı olması halinde, yara örtüsü derhal değiştirilmelidir. 
Uygulama: Pudra yara üzerine dağıtılıp, üzeri Comfeel Plus yara örtüsü ile kapatılır (örtünün yapışma özelliğini etkilemez).


Cilt Bakımı 

Temizleyici Losyon - temizler:- Cilt üzerinde kuruyan veya tahriş edici etki yapan vücut salgılarını temizlemek için sabun ve su yerine kullanılır. Barsak salgılarına maruz kalan bölgelerin temizliğinde kullanılır. 
- Temizleyici losyonu yumuşak bir bez veya pamuğa uygulayın, yumuşak bir şekilde cilt etrafını silerek temizleyin.
- Cildi kurutmadan yumuşak ama etkili temizler
- Cildi pürüssüzleştirir

Koruyucu Film - korur :Ostomi hastalarının ve inkontinanslı kişilerin günlük kullanımı için konforlu ve etkili cilt koruması sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Koruyucu film, çözünücü bir sıvı içerisinde erimiş halde bulunur. Uygulamanın hemen ardından sıvı buharlaşarak, cilt üzerinde su geçirmeyen, ince, esnek ve yarı geçirgen bir film oluşur. Bu sayede, tahtiş edici vücut akıntılarının cilt ile temas etmesi önlenmiş olur. Film su geçirmez olduğu için, banyo esnasında dahi koruyuculuğunu sürdürür. Eğer gerekirse aseton ile çıkartılabilir.
- İkinci bir cilt formundadır
- Cildi vücut sekresyonlarına karşı korur

Barier Krem - nemlendirir ve korur : Kuru ciltler ve ostomi veya inkontinans kaynaklı tahriş edici sızıntılar tarafından zarar görmüş ciltler için ideal bir tedavi kremidir. Temizcilde uygulanmalıdır. Normal el kremi olarak da kullanılabilir. 
- Sorunlu cildi dinlendirir
- Cildi maserasyona ve iritasyona karşı korur
YARA ÖRTÜLERİBiatin Yara Örtüsü

Yumuşak ve rahatlatıcı koruma sağlayan, emici özellikte köpük yara örtüsü
Biatin yara örtüleri yumuşak ve konforlu korumayı sağlayan 3 boyutlu polimer yapıya sahip köpük yara örtüleridir. Hassas yara çevresine uyumludur ve özellikle akıntıloı yaralarda kullanılır. Yapışkanlı ve yapışkansız seçenekleri vardır. Bandaj altında kullanılabilirler. Tüm cilt türlerine uyumludur. 
Uygulama: Yarayı yıkayın, cildi yumuşak hareketlerle kurulayın, Biatin yara örtüsünü yara çevresinden 2 cm büyük olacak şekilde uygulayın. Yara örtüsünü gerekli olduğu dönemde değiştiriniz. Yara örtüsü eksüde miktarına örtünün durumuna göre yara üzerinde maksimum 7 güne kadar kalabilir.

Biatin Sakral ve Topuk Yara Örtüleri

Sakral ve Topuk yara örtüleri kalın, yarayı destekleyen köpük pet ve ve cilde dost hydrocolloid yapışkan çerçeveden oluşur. 
İhtiyaca göre yaranın boyutuna göre kesilerek kullanılabilir. Sakral yara örtüsü ve yopuk yara örtüleri, iyileştirilmesi zor olan bölgelerin vb. tedavisinde tam çözüm sunan en son çıkan ürünlerdir. Debridman safhasında Purilon jel ile birlikte kullanılır ve daha ince yapıda olan Comfeel Plus ve Comfeel Plus Transparan örtüleri seçmek uygundur.

Alione Hidrokapiller Yara Örtüleri

Eksüdeli tüm yaralar için basit çözümAz-çok eksüdeli bacak ve bası ülserlerinin tedavisinin tüm safhalarında kullanılır. 
Tedavi safhasında kullanılan tek yara örtüsüdür. Seçkin uzun süre kullanım sağlar. Yapışkanlı ve yapışkansız modeller vardır. 

Comfeel Plus Basınç Hafifletici Yara Örtüsü

Basıncı ortadan kaldıran ve etkin yara iyileşmesi sağlayan hydrokolloid yara örtüsüdür. Yoğunlaştırılmış işaretli köpük halkalar basıncı dağıtır ve bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. 
1-4 dereceye kadar bası ülserlerinde profilaksi amaçlı da kullanılabilir. 7 cm çaplı kelebek şeklindeki yara örtüsü özellikle dirsek ve topuk için uygundur. 
Yara büyüklüğünden 2 cm büyük örtüler seçilmelidir. Köpük kalınlığı, başlangıç kalınlığının yarısına inmesi halinde yara örtüsü değiştirilmelidir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret1264886
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
Hava Durumu
Saat